Special Advisor to the Prime Minister

Photo of Ito
Tatsuya ITO



Date of birth: July 6th 1961 in Tokyo
Member of the House of Representatives


Education
March 1984Graduated from Keio-Gijuku University (Faculty of Law)


Career
February 2008Special Advisor to the Prime Minister
September 2007Director of the Committee on Budget, HR
Chairman, Research Commission on Regional Rejuvenation, LDP
September 2006Chairman of the Committee on Financial Affairs, HR
Executive Assistant Secretary-General, LDP
November 2005Member of General Council, Liberal Democratic Party, LDP
Special adviser of Chairman, Policy Research Council, LDP
Chief Secretary, Fiscal Reform Council, LDP
Secretary General of Select Commission on the u-Japan, LDP
Chairman, Special Committee on@External Economic Cooperation, LDP
Senior Director of the Committee on Audit and Oversight of Administration, HR
Member of the Committee on Financial Affairs, HR
September 2004Minister for Financial Services
September 2003Senior Vice Minister for Financial Services and for Economic and Fiscal Policy
October 2002Senior Vice Minister for Financial Services
January 2002Senior Director of Committee on Economy, Trade and Industry, HR
June 2001Secretary-General of Select Commission on e-Japan Priority Policy Program, LDP
May 2001Director of the Committee on Economy, Trade and Industry, HR
December 2000Director, Economy, Trade and Industry Division, LDP
Secretary, Administration Reform Promotion Headquarters, LDP
Director of the Committee on Environment, HR
July 2000Parliamentary Undersecretary for International Trade and Industry
October 1999Acting Director, Science and Technology Division, LDP
October 1996Director of Committee on Commerce and Industry, HR
July 1993Elected for the first time to HR (now serving his third term)
Director of Committee on Commerce and Industry, HR
Member of Committee on Budget, HR
November 1988Secretary-General of Japan-U.S. Technology Exchange Conference (Alliance '90)
April 1987Visiting Researcher, Graduate School of Public Policy and Administration, California State University
April 1984Entered Matsushita Institute of Government and Management