Minister of State for Regulatory Reform

Photo of Sata


Genichiro SATA


Date of birth: December 22, 1952
Member of the House of Representatives
Constituency: Gunma Prefecture 2nd district (Elected 6 times)


Education
March 1980Graduated from the Faculty of Engineering, Hokkaido University

Career
September 2006Minister of State for Regulatory Reform
November 2005Chairman, Committee on Rules and Administration, House of Representatives
Chairman, Research Commission on Telecommunications, Liberal Democratic Party
September 2005Re-elected to the House of Representatives (6th term)
Chief Deputy Secretary-General, LDP
Acting Chairman, Research Commission on Telecommunications, LDP Member, Committee on Land and Transport
October 2004Chief Deputy Secretary-General, LDP
Member, Committee on Internal Affairs and Communications
November 2003Re-elected to the House of Representatives (5th term)
Chairman, Committee on Internal Affairs and Communications
Deputy Chairman, Research Commission on Highways, LDP
Deputy Chairman, Member of Research Commission on Telecommunications, LDP
October 2002Chief Director, Committee on Rules and Administration
Deputy Chairman, Diet Affairs Committee, LDP
Director, Deliberative Council on Political Ethics
Member, Committee on Internal Affairs and Communications
Deputy Chairman, Select Commission on the e-Japan Priority Policy Program, LDP
January 2002Senior Vice-Minister of Internal Affairs and Communications
May 2001Director, Committee on Rules and Administration
Deputy Chairman, Diet Affairs Committee, LDP
Member, Committee on Land and Transport
Member, Special Committee on Disasters
Member, Committee on Internal Affairs and Communications
Member, Research Commission on the Constitution
Member, Deliberative Council on Political Ethics
December 2000Director, Committee on Rules and Administration
Deputy Chairman, Diet Affairs Committee, LDP
Vice-Chairman, Political Reform Headquarters, LDP
Director, Deliberative Council on Political Ethics
Member, Committee on Internal Affairs and Communications
July 2000Parliamentary Vice-Minister of Posts and Telecommunications
Member, Committee on Communications
June 2000Re-elected to the House of Representatives (4th term)
October 1999Deputy Secretary-General, LDP
Director, Construction Division, LDP
Director, Committee on Construction
Member, Special Committee on Disasters
August 1998Chief Director, Committee on Construction
Member, Special Committee on Financial Stabilization
Member, Committee on Education and Culture
July 1998Deputy Director, Diet Affairs Committee, LDP
September 1997Deputy Secretary-General, LDP
Director, Special Committee on Fiscal Structure Reform
Director, Committee on Construction
Member, Committee on Education and Culture
November 1996Parliamentary Vice-Minister of Education, Science, Sports and Culture
Member, Committee on Education and Culture
October 1996Re-elected to the House of Representatives (3rd term)
January 1996Director, Committee on Judicial Affairs
Director, Committee on Fiscal Affairs
August 1995Parliamentary Vice-Minister of Finance
July 1994Deputy Secretary-General, LDP
August 1993Re-elected to the House of Representatives (2nd term)
Deputy Director, Communications Division, LDP
Deputy Director, Construction Division, LDP
November 1991Director, Committee on Communications
Director, Committee on Education and Culture
January 1991Director, Committee on Science and Technology
Director, Special Committee on Land Problems and Related Matters
March 1990Member, Committee on Communications
Member, Committee on Education and Culture
February 1990Elected to the House of Representatives (1st term)
May 1986Secretary for the Minister of Finance