Skip to main content

Home >  The Cabinet >  List of Ministers >  Minister of Defense

The Cabinet

Itsunori ONODERA

Itsunori ONODERA

Minister of Defense

Date of Birth:5 May 1960
Birth Place:Miyagi Prefecture
Political Party: Liberal Democratic Party
Member of the House of Representatives (Elected in 7 elections)
Constituency:Miyagi 6th District
Education
Mar. 1993 Completed study at Graduate Schools for Law and Politics, University of Tokyo
Apr. 1990 Entered the Matsushita Institute of Government and Management (11th graduating class)
Mar. 1983 Graduated from Tokyo University of Fisheries
(Department of Marine Environmental Science and Technology, Faculty of Fisheries)
Career
Aug. 2017 Minister of Defense
Jan. 2015 Senior Director, Committee on Security, HR
A member of Special Committee on Reconstruction after the Great East Japan Earthquake
A member of Special Committee on the Legislation for Peace and Security of Japan and the International Community
Dec. 2014 Elected as member of the HR (6th term)
Sep. 2014 Senior Director, Committee on Security
A member of Special Committee on Reconstruction after the Great East Japan Earthquake
Dec. 2012 Elected as member of the HR (5th term)
Minister of Defense
Oct. 2012 Chairman, Special Committee on Okinawa and Northern Problems
Sep. 2009 Director, Committee on Foreign Affairs, HR
Aug. 2009 Elected as member of the HR (4th term)
Aug. 2008 Director, Committee on Foreign Affairs, HR
Director, Committee on Rules and Administration, HR
Aug. 2007 Senior Vice-Minister for Foreign Affairs
Nov.2005 Director, Committee on Foreign Affairs, HR
Sep. 2005 Returned as member of the HR (3rd term)
Sep. 2004 Parliamentary Secretary for Foreign Affairs
Nov. 2003 Returned as member of the HR (2nd term)
Director, Special Committee on Prevention of International Terrorism andJapan’s Cooperation and Support; Humanitarian Assistance for Reconstruction in Iraq, HR
Sep. 2000 Visiting Research fellow, School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University, USA
Jan. 1998 Guest Professor, Tohoku Fukushi University
Dec. 1997 Elected as member of the House of Representatives(HR)
Mar. 1990 Retired from Miyagi Prefecture Government
Apr. 1983 Joined Miyagi Prefectural Government

Page Top