Skip to main content

Home >  The Cabinet >  List of Ministers >  Minister for Foreign Affairs

The Cabinet

Taro KONO

Taro KONO

Minister for Foreign Affairs

Date of Birth: January 10, 1963
Birth Place:Hiratsuka City, Kanagawa Prefecture
Political Party:Liberal Democratic Party of Japan (LDP)
Member of the House of Representatives (Elected 8 times)
Constituency: Kanagawa 15th District
Education
January 1985 Graduated from Georgetown University, USA
Career
August 2017 Minister for Foreign Affairs (3rd Abe Cabinet (3rd Reshuffled))
October 2015 National Public Safety Commission Chairman
Minister on Administrative Reform and National Public Service System Reform
State Minister in Charge of Consumer Affairs, Food Safety, Regulatory Reform and Disaster Management(3rd Abe Cabinet (Reshuffled))
December 2014 Reelected to the House of Representatives in the 47th House of Representatives election (The 15th electoral district of Kanagawa Prefecture) (seventh term)
December 2012 Reelected to the House of Representatives in the 46th House of Representatives election (The 15th electoral district of Kanagawa Prefecture) (sixth term)
August 2009 Reelected to the House of Representatives in the 45th House of Representatives election (The 15th electoral district of Kanagawa Prefecture) (fifth term)
September 2008 Chairperson of the Foreign Affairs Committee of the House of Representatives
November 2005 Senior Vice Minister of Justice (3rd Koizumi Cabinet (Reshuffled))
September 2005 Reelected to the House of Representatives in the 44th House of Representatives election (The 15th electoral district of Kanagawa Prefecture) (fourth term)
October 2004 the 9th Prefectural Chairman of the Liberal Democratic Party in Kanagawa Prefecture
November 2003 Reelected to the House of Representatives in the 43rd House of Representatives election (The 15th electoral district of Kanagawa Prefecture) (third term)
January 2002 Parliamentary Secretary for Public Management (1st Koizumi Cabinet)
June 2000 Reelected to the House of Representatives in the 42nd House of Representatives election (The 15th electoral district of Kanagawa Prefecture) (second term)
October 1996 First entered the Diet by winning a seat in the 41st House of Representatives election (The 15th electoral district of Kanagawa Prefecture)
January 1993 Joined Nippon Tanshi Co., Ltd.
February 1986 Joined Fuji Xerox Co., Ltd.

Page Top