Skip to main content

Home >  The Cabinet >  List of Ministers >  Minister of Health, Labour and Welfare

The Cabinet

Katsunobu KATO

Katsunobu KATO

Minister of Health, Labour and Welfare
Minister for Working-style Reform
Minister in charge of the Abduction Issue
Minister of State for the Abduction Issue

Date of Birth: November 22, 1955
Place of Birth: Tokyo
Political Party: Liberal Democratic Party (LDP)
Member of the House of Representatives(Elected 6 times)
Constituency: Okayama 5th District
Education
March 1979 Graduated from Faculty of Economics, the University of Tokyo
Career
August 2017 Minister of Health, Labour and Welfare
Minister for Working-style Reform
Minister in charge of the Abduction Issue
Minister of State for the Abduction Issue
August 2016 Minister for Promoting Dynamic Engagement of All Citizens
Minister for Working-style Reform
Minister in charge of Women's Empowerment
Minister in charge of "Challenge Again" Initiative
Minister in charge of the Abduction Issue
Minister of State for Measures for Declining Birthrate
Minister of State for Gender Equality
October 2015 Minister for Promoting Dynamic Engagement of All Citizens
Minister in charge of Women’s Empowerment
Minister in charge of “Challenge Again” Initiative
Minister in charge of the Abduction Issue
Minister in charge of Building National Resilience
Minister of State for Measures for Declining Birthrate
Minister of State for Gender Equality
December 2014 Reelected to the House of Representatives (HR) (47th General Election)
May 2014 Head, Cabinet Bureau of Personnel Affairs,
December 2012 Deputy Chief Cabinet Secretary
Reelected to the HR (46th General Election)
October 2012 Special Advisor to the President, Liberal Democratic Party of Japan (LDP)
Director-General, Information Bureau, Public Relations Headquarters, LDP
October 2011 Chief Secretary, Policy Research Council, LDP
September 2010 Deputy Secretary-General, LDP
November 2009 Chief Secretary, Special Committee on IT Strategy, LDP
Director, Committee on Health, Labour and Welfare, HR
October 2009 Director, Health, Labor and Welfare Division, LDP
August 2009 Reelected to the HR (45th General Election)
November 2008 Director of the Committee on Cabinet, HR
August 2007 Parliamentary Secretary, Cabinet office
October 2005 Director of the Committee on Environment, HR
September 2005 Reelected to the HR (44th General Election)
November 2003 Elected to the HR (43th General Election)
October 1995 Secretary to Mr. Mutsuki KATO, Member of the HR
June 1995 Director, Minister's Secretariat, Ministry of Finance
April 1994 Secretary to the Minister of Agriculture, Forestry and Fisheries
July 1984 Director, Kurayoshi Regional Tax Office
April 1979 Joined the Ministry of Finance

Page Top