Skip to main content

Home >  The Cabinet >  List of Ministers >  Minister of State for Okinawa and Northern Territories Affairs

The Cabinet

Tetsuma ESAKI

Tetsuma ESAKI

Minister of State for Okinawa and Northern Territories Affairs
Minister of State for Consumer Affairs and Food Safety
Minister of State for Ocean Policy
Minister in charge of Territorial Issues

Date of Birth:September 17, 1943
Place of Birth:Ichinomiya-city, Aichi
Political Party: Liberal Democratic Party
Member of the House of Representatives (Elected 7 times)
Constituency:Aichi 10th district
Education
1967 Graduated from the Department of Education, the Faculty of Letters, Rikkyo University
Career
2017.8-Present Minister of State for Okinawa and Northern Territories Affairs
Minister of State for Consumer Affairs and Food Safety
Minister of State for Ocean Policy
Minister in charge of Territorial Issues
2016.1-2016.9 Chairman of the Special Committee on consumer Affairs, House of Representatives (HR)
2013.10-2014.9 Chairman of the committee on Judicial Affairs, HR
2013.1-2013.10 Chairman of the Special Committee on Disasters, LDP
2012.12-2013.10 Director of the Information Research Bureau, LDP
2005.9-2006.9 State Minister of Land, Infrastructure, Transport and Tourism
2000.4-2000.7 Parliamentary vice-minister of Foreign Affairs
2000.1-2000.4 Chairman of the committee on fundamental National Policies, HR
1993 Elected as Member of the HR
1985.12-1986.7 Secretary to the Minister of State
1971.1-1993.7 Secretary to Mr.Masumi Esaaki, Member of the HR
1967.4-1970.12 Secretary to Mr.Sou Doshin, the Founder of Shorinji Kempo

Page Top