Home >  The Cabinet >  List of Ministers >  Minister of Defense

The Cabinet

Tomomi INADA

Tomomi INADA

Minister of Defense

Date of Birth: 20 February 1959
Place of Birth: Fukui Prefecture
Member of the House of Representatives (Elected 4 times)
Constituency Fukui 1st District

Education

Mar. 1981

Graduated from Waseda University (Faculty of Law)

Career

Aug. 2016

Minister of Defense (2nd Reshuffled 3rd Abe Cabinet)

Dec. 2014

Elected as a member of the HR (4th term)

Sep. 2014

Chairman, Policy Research Council, LDP

May. 2014

Minister in charge of Civil Service Reform (2nd Abe Cabinet)

Dec. 2012

Minister of State for Regulatory Reform
Minister in charge of Administrative Reform
Minister in charge of Civil Service Reform
Minister in charge of “Cool Japan” Strategy
Minister in charge of “Challenge Again” Initiative
(2nd Abe Cabinet)

Dec. 2012

Elected as a member of the HR (3rd term)

Oct. 2012

Director, Judicial Affairs Division, Policy Research Council, LDP

Sep. 2010

Deputy Secretary-General, Liberal Democratic Party (LDP)

Nov. 2009

Chairman, Federation of Fukui Prefecture Liberal Democratic Party Branches

Aug. 2009

Elected as a member of the HR (2nd term)

Feb. 2006

Chairman, the Group of Tradition and Creation

Sep. 2005

Elected as a member of the House of Representatives (HR)

Apr. 1985

Registered as an Attorney

Apr. 1983

37th Legal Apprentices Training Course

Principle

Tradition and Creation

Hobbies

Reading

Family

Husband (Attorney), one son and one daughter

Personal motto

“Komai na Seishin de Ketsudan shi, Danko toshite Kodo suru.”
Decide high-mindedly, act boldly.

Page Top