Home >  The Cabinet >  List of Ministers >  Chairman of the National Public Safety Commission

The Cabinet

Keiji FURUYA

Keiji FURUYA

Chairman of the National Public Safety Commission
Minister in charge of the Abduction Issue
Minister in charge of Building National Resilience
Minister of State for Disaster Management

Date of Birth: November 1, 1952
Place of Birth: Tokyo
Electoral District: House of Representatives; Gifu Prefecture No. 5; eighth term

Brief Survey of Career

Apr. 1976

Entered Taisho (the present Mitui-Sumitomo) Marine & Fire Insurance Co., Ltd

Mar. 1976

Graduated from Faculty of Economics of Seikei University

Political Career

Dec. 2012

Chairman of the National Public Safety Commission
Minister in charge of the Abduction Issue
Minister in charge of Building National Resilience
Minister of State for Disaster Management
(2nd Abe Cabinet)
Reelected to the House of Representatives at the 46th general election (eighth term)

Oct. 2012

Served as Chairman, Headquarters for Party and Political System Reform Implementation, Liberal Democratic Party

Oct. 2009

Served as President, Central Institute of Politics, Liberal Democratic Party

Aug. 2009

Reelected to the House of Representatives at the 45th general election (seventh term)

Sep. 2008

Served as Chairman, Public Relations Headquarters, Liberal Democratic Party

Aug. 2008

Served as Director, Interest Group Policy Division, Liberal Democratic Party

Oct. 2007

Served as Deputy Chairman (Manager), Policy Research Council, Liberal Democratic Party

Sep. 2005

Reelected to the House of Representatives at the 44th general election (sixth term)

Oct. 2004

Served as Acting Chairman, Headquarters for Party and Political System Reform Implementation, Liberal Democratic Party

Nov. 2003

Reelected to the House of Representatives at the 43rd general election (fifth term)
Served as Deputy Secretary-General, Liberal Democratic Party

Oct. 2002

Served as Chairman, Committee of Education, Culture, Sports, Science and Technology, House of Representatives

May 2001

Served as Senior Vice Minister of Economy, Trade and Industry

Dec. 2000

Served as Deputy Chairman (Manager), Policy Research Council, Liberal Democratic Party

Jul. 2000

Served as Chairman, Commerce and Industry Committee, House of Representatives

Jun. 2000

Reelected to the House of Representatives at the 42nd general election (fourth term)

Oct. 1999

Served as member of the House Steering Committee, House of Representatives

Sep. 1998

Served as Deputy Chairman, Diet Affairs Committee, Liberal Democratic Party

Oct. 1997

Served as senior member of Posts and Telecommunication Committee, House of Representatives

Nov. 1996

Served as Director, Posts and Telecommunication Division, Policy Research Council, Liberal Democratic Party

Oct. 1996

Reelected to the House of Representatives at the 41st general election (third term)

Jan. 1996

Served as Director, Youth Division, Liberal Democratic Party

Aug. 1995

Served as Vice-Minister of Justice

Mar. 1995

Served as Director, Youth Division, Liberal Democratic Party

Jul. 1993

Reelected to the House of Representatives at the 40th general election (second term)

Feb. 1990

Won a House of Representatives seat at the 39th general election (first term)

Nov. 1984

Secretary to Minister of Home Affairs Toru FURUYA

Apr. 1984

Secretary to Minister for Foreign Affairs Shintaro ABE

Personal Motto

Do my best and leave the rest to fate.

Hobby

Playing the clarinet

Family

Wife and son

Page Top